A ZigBee kifejezetten okosotthon alkalmazásokhoz létrehozott wireless szabvány és protokoll, amelyet a ZigBee Alliance nevű nemzetközi szervezet fejleszt és felügyel. A ZigBee a Z-wave-hez hasonlóan központi vezérlésre alapozott mesh networkbe szervezett háló, amelybe maximálisan 255 csomópont szervezhető. A rádiós interfész a 868 MHz (Európa, 20kbps) mellett a 2.4 GHz-es (worldwide, 250 kbps) tartományt is használja, és így a 2.4 GHz-en működő ZigBee eszközök az egész világon ugyanazt a rádiós sávot használják (Z-Wave régiónként eltérő).
A ZigBee protokoll a 2.4 GHz-en nagyobb átviteli sebességet biztosít kisebb direkt hatótáv mellett, mint a Z-wave, de mivel mesh szervezésű, az okosotthon alkalmazások szempontjából ez nem számít.
A ZigBee három eszköz osztályt használ:
Zigbee Coordinator (ZC): ez a hálózat központi vezérlője, amely menedzseli a hálót és gateway a külső hálózatok felé (internet). ZC-ből minden hálóban csak egy lehet.
Zigbee Router (ZR): ez az eszközosztály amellett, hogy a saját programjában foglalt funkciókat ellátja, adattovábbítóként is működik más csomópontok felé.
Zigbee End Device (ZED): ez az eszközosztály a saját programjában foglalt funkciókat ellátja, kommunikál a központtal vagy a szomszédos csomóponttal, de nem továbbít adatokat. Ez lehetővé teszi, hogy az eszköz ideje nagy részében alvó üzemben legyen, ami lehetővé teszi a hosszú élettartamot.
A ZigBee technológiáról további információk érhetők el az alábbi linkeken:
https://en.wikipedia.org/wiki/Zigbee
http://web.tmit.bme.hu/~vida/cv/zigbee.pdf
https://www.smartkit.hu/mi-a-kulonbseg-a-z-wave-es-a-zigbee-kozott-132